Skip Navigation LinksAnaSayfa > Milli Parklar > Nenehatun Tarihi Milli Parkı

NENEHATUN TARİHİ MİLLİ PARKI


İli: Erzurum

İlçesi: Yakutiye

Alanı: 387 ha

İlan tarihi: 18.05.2009

Uzun Devreli Gelişim Planı (UDGP) Onay tarihi: 28.06.2012

KAYNAK DEĞERLERİ

Jeolojik Yapı: İnceleme alanı geniş çevresinde en alttaki kayalar, alttan üste doğru gnays, amfibolit, şist ve mermer ardalanmasından oluşur ve ofiyolitli karmaşık yaygısının altından tektonik bir pencere biçiminde yüzeylenir. Ofiyolitli karmaşık genellikle diyabaz, gabro ve yer yer serpantinit ile peridotitten oluşmaktadır. İnceleme alanında en eski birim Palandöken volkanitleridir

FAUNA:

Kuş türleri; saksağan(pica pica), leş kargası (corvus corone cornix), ev serçesi(passer domesticus), kaya güvercini(columba livia), kır kırlangıcı(hirundo rustica), kuyrukkakan(oenanthe oenathe)
Memeli türleri; Anadolu yer sincabı, körfare ve kızıl tilkidir.

FLORA:

Vejetasyonu büyük çoğunlukla otsu bitkilerden oluşan ova bozkırıdır. Henüz kapalı bir meşcere oluşturmayacak kadar kısa genç sarıçam (Pinus Sylvestris) ve kuşburnunun (Rosa Canina) bulunduğu alanlara rastalanır. Alanın güney yamaçlarında yabani badem ağaçlarının (Prunus Dulcis)yoğun olmayan bir meşcere oluşturduğu bir alan mevcuttur. Batı sınırında Astragalus ve Eryngium gibi dikenli bitkiler ile Poaceae familyası türlerinden oluşan bir vejetasyon mevcuttur. Bunun dışında alanda bulunan yaygın otsu bitki türleri; civanperçemi, tavşanotu, pelinotu, acımık, hindiba, ekin otu, dağ karanfili, ballıbaba, kan damlası, çivit otu, sütleğen, Anadolu kitresi, çayır dutu, kekik, kırmızı boynuz gelincik ,ayrık otu, kuşekmeği, eveliktir.

KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK DEĞERLERİ

Milli Park 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı(93 Harbi) döneminde bulunduğu bölgenin düşman kuvvetlerinden savunulmasını sağlayan tabyalar nedeniyle tarihi bir öneme sahiptir. Bu tabyalardaki mücadele ordu halk bütünleşmesinin en güzel örneklerindendir. Milli Park içerisinde 1952 yılında dikilmiş Aziziye Şehitleri Anıtı yer alır. Ayrıca gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdıran Nene Hatun 'un kabri de Milli Park içerisindedir.

MEVCUT KULLANIM:

Erzurum Nene Hatun Tarihi Milli Parkı’nın ana girişi olarak milli parkın güneyinde giriş kontrol üniteleri (Erzurum Kültür Sokağı) yer almaktadır. Ana araç yolu 7 m genişliğinde ve granit küp taş kaplamadır. Alanın batısında Mecidiye Tabyaları, doğusunda ise Aziziye Tabyaları (1,2 ve 3) mevcuttur. Bu tabyaları birbirine 7 m genişliğinde granit küp taş kaplamalı araç yolu bağlamaktadır. Ana araç yolları heykel kavşağın bulunduğu alanda birleşmektedir. Heykel kavşak çevresinde oturma terasları, suni gölet, çeşme vb. çevre düzenlemeleri yapılmıştır. Aziziye Tabyalarının güneybatısında 70 araçlık doğal taş kaplamalı otopark mevcuttur. Bu otoparkın hemen batısında Aziziye 1 şehitliği bulunmaktadır. Aziziye tabyası ve Mecidiye tabyasının etrafında yaklaşık 88 ha alanda ağaçlandırma çalışmaları bulunmaktadır. Milli Parkın kuzeyini çevreleyen ve yaklaşık 3 km uzunluğunda ve 2 m genişliğinde yaya tur güzergahı bulunmaktadır. Bu tur güzergahı üzerinde manzara seyir terasları yer almaktadır. Manzara seyir teraslarından Erzurum şehrinin manzarası, palandöken dağı manzarası, Erzurum bataklıkları sulak alanı izlenebilmektedir.

ULAŞIM:

Tarihi Milli Park’a en yakın yerleşim birimi Erzurum İl Merkezi olup uzaklığı 4 km’dir. Kars’a 187 km, Erzincan’a 190 km. dir.

MİLLİ PARKIN HARİTASIMİLLİ PARKTAN GÖRÜNTÜLER